Bijpraten met... Dave Janssen

Na een turbulente week praten we bij met onze hoofdscout en coördinator van de onderbouw. Wat speelt er op het moment binnen de Voetbalacademie van Roda JC Kerkrade? Hij vertelt hoe hij kijkt naar de toekomst van de gehele Voetbalacademie en specifiek de onderbouw.
Actualiteit
Afgelopen week hebben vier spelers ervoor gekozen om Roda JC te verlaten voor PSV. Zowel bij ons als bij ZO-NWS was hierover te lezen. Janssen gunt de spelers deze mooie stap. “Als eerste zijn we natuurlijk heel trots dat vier spelers uit onze Voetbalacademie de stap naar een topclub in Nederland maken. Het zijn fantastische jongens die we deze stap van harte gunnen. Complimenten voor iedereen die hier aan bijgedragen heeft." Als coördinator onderbouw van de Voetbalacademie houdt hij hier, net als Technisch directeur Jeffrey van As, een dubbel gevoel aan over. “Ondanks het feit dat we het deze jongens gunnen, willen we natuurlijk het liefste dat ze langer bij ons blijven spelen. Daarnaast hebben we de afgelopen tijd ook veel werk in trainingen en in hen geïnvesteerd. We vinden het dan ook heel jammer dat spelers op zo‘n jonge leeftijd al weggehaald worden bij Roda JC." Janssen wil als eerste naar zichzelf en de eigen Voetbalacademie kijken. “Hebben wij zelf alles goed op orde? Anders hadden deze spelers misschien niet de keuze voor PSV gemaakt. Wij kunnen natuurlijk ook nog altijd dingen verbeteren. De club is op dit moment echter in opbouw en we werken er iedere dag hard aan om het maximale uit onze spelers te halen en ik ben ervan overtuigd dat we dit elke dag beter doen. De vraag blijft wel staan of we hierin kunnen concurreren met een club als PSV." Afgelopen winter heeft de Voetbalacademie met de KNVB om de tafel gezeten over het afbouwen van de onderbouw. “Uit data kwam duidelijk naar voren dat het op jonge leeftijd al binnenhalen van spelers niet leidt tot een grotere kans op het halen van het betaald voetbal. Veel van deze spelers vertrekken ook weer snel uit de opleiding, omdat je bij binnenkomst nog niet genoeg weet over deze spelers en geen zicht hebt op de verdere ontwikkelingsmogelijkheden. Daarnaast vinden wij ook dat het getouwtrek van spelers op deze leeftijd anders moet. Het belang van de speler moet voorop staan. Hierin zouden wij graag zien dat spelers op die leeftijd niet de keuze hoeven te maken tussen hun sociale omgeving en voetbal. In ons gesprek met de KNVB hebben we besproken hoe we dit willen aanpakken en hoe wij, gefaseerd, onze onderbouw anders willen invullen. Dit betekent dat ze langer bij hun amateurclub zullen spelen en bij ons één á twee keer in de week komen trainen, zodat ze in hun eigen sociale omgeving kunnen blijven. Dit betekent dat wij in de toekomst minder teams in de onderbouw zullen hebben. Dit idee hadden wij voor de spelers die momenteel in ons jeugdplan spelen. Helaas kwam bij acht spelers een week later een uitnodiging van PSV binnen. Dit betreuren wij, omdat wij de spelers immers al in kaart hadden gebracht. PSV heeft ze niet ‘nieuw‘ gescout." Janssen denkt dat deze aanpak in Limburg anders moet, om het getouwtrek om deze jonge spelers te veranderen en te verminderen. "Hierdoor komen we terecht in een vicieuze cirkel die we in de toekomst willen doorbreken. We, en dan bedoel ik alle betaald voetbal organisaties in Limburg, moeten ons afvragen of we het moeten willen dat spelers al op deze leeftijd worden benaderd. Zo zijn er nu spelers die bij drie verschillende clubs trainen, maar nog nergens lid zijn." Het ging Janssen deze keer ook om het aantal spelers. “Het waren er nu ook heel veel. In de twaalf jaar dat ik werkzaam ben bij de Voetbalacademie van Roda JC zijn er twee spelers, nadat ze een aantal jaar bij ons gespeeld hebben, die de stap naar PSV hebben gemaakt. Dit jaar werden er acht spelers uitgenodigd op de stagedag van PSV en maken er vier daadwerkelijk de stap naar de club uit Brabant." De Voetbalacademie van Roda JC blijft deze spelers natuurlijk op de voet volgen “We hopen van harte dat ze veel plezier en successen zullen beleven bij PSV. We vinden het ook niet verkeerd dat spelers een stap maken om zichzelf te kunnen verbeteren. Als Roda JC scouten wij immers ook bij amateurclubs in onze regio. Deze jonge spelers blijven echter in hun eigen woonomgeving spelen en behouden op deze manier de mogelijkheid om kind te zijn."

Coronaperiode
De ontwikkelingen omtrent Corona houden natuurlijk iedereen bezig. Ook de Voetbalacademie van Roda JC. Voor onze spelers is dit een hele lastige periode. “Iedere week trainen onze spelers hard om op zaterdag een wedstrijd te mogen spelen tegen leeftijdsgenoten van een andere club. Helaas is dit nu dus niet mogelijk. In het begin zijn we veel gaan trainen. Sinds twee maanden worden onze teams gemixt en spelen we een onderlinge competitie. We proberen onze spelers maximaal te prikkelen. Zo hebben we zes tegen zes, zeven tegen zeven en acht tegen acht gespeeld. Doordeweeks hebben we zelfs een aantal keer elf tegen elf gespeeld om de spelers al in aanraking te laten komen met een groot veld."

Ook voor de ouders is dit een lastige periode. Zij moeten de wedstrijden en trainingen van hun kind nu missen. “We vinden het heel jammer dat de ouders en andere supporters momenteel niet op ons complex mogen komen kijken." Niet alleen de zaken op het veld worden beïnvloed door Corona. “We vinden het ook heel jammer dat we sommige ontwikkelingsgesprekken nu online moeten voeren. Zulke zaken doe je toch liever op locatie. Dat vinden wij persoonlijker. Sommige gesprekken hebben wel nog op locatie plaatsgevonden, maar dan mocht er vaak maar één ouder van de spelers meekomen, waardoor ook deze situatie niet zoals gewenst was."

De onderbouw momenteel
Op dit moment kent de onderbouw van de Voetbalacademie van Roda JC drie teams. “Zoals gezegd willen we de onderbouw in de toekomst anders gaan invullen. Het is voor de hele Voetbalacademie ook positief dat we straks weer allemaal op Sportpark Kaalheide kunnen trainen en spelen. Dit is belangrijk voor de binding. Zo kunnen de teams elkaar ook zien spelen en leren de spelers elkaar beter kennen. Dit is voor ons natuurlijk een volgende stap in onze ontwikkeling." De Voetbalacademie is de amateurs zeer dankbaar voor hun gastvrijheid. “Vanzelfsprekend zijn wij heel dankbaar dat we al die tijd gebruik hebben mogen maken van de velden van amateurclubs in onze regio."

Ook dit jaar is het gelukt om een alle teams goed te bezetten. “We willen onze spelers maximaal prikkelen en uitdagen om beter te worden. We zijn ervan overtuigd dat dit ook komend seizoen gaat lukken."

Toekomst
Janssen is ervan overtuigd dat de Voetbalacademie zich in de toekomst kan gaan onderscheiden in Limburg. “Wij denken dat we met het programma wat we willen gaan aanbieden en onze nieuwe accommodatie onszelf kunnen verbeteren. Hiermee hopen we dan ook dat we spelers uit deze regio langer bij de club weten te houden."
Geplaatst op: 16-04-2021